EYT'liler Bu Detaya Dikkat Etmezse 37.900 TL Ödeyebilir!

EYT'liler Bu Detaya Dikkat Etmezse 37.900 TL Ödeyebilir!

EYT'lilerin dikkat etmesi gereken bir detay bulunuyor. Aralık ayında gelecek maaş zamları sonrasında eğer acele etmezseniz 37.900 TL'lik bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Peki ya Sosyal Güvenlik Uzmanı'ndan bu konuda nasıl bir açıklama geldi?

EYT'liler ile ilgili her geçen gün bir güncelleme paylaşılıyor. Öyle ki gelen son açıklamalarla birlikte çeşitli ifadelere yer verildi. Gelinen noktada bizleri başka hangi detayların beklediği yanıt bulacak. Son zamanlara damgasını vuran detaylarla beraber EYT'liler hakkında neler biliyoruz tek tek ortaya çıkacak. Bu noktada Vergi Uzmanı Murat Bal, açıklamasında "Bu noktada ödemenin ne zaman yapıldığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir detay var. Örneğin askerlik borçlanması olan bir vatandaş, 1 Ocak 2023'ten önce ödeme yaparsa günlük 69 lira, toplamda 37 bin 963 lira ödeyecek. Fakat bu kişi ödemesini 1 Ocak'tan sonra yaparsa bu rakam, asgari ücrete gelen zam oranında artacak." ifadesine yer verdi.

Sigorta Borçlanmalarına Dikkat

Murat Bal, sigorta borçlanmalarına dikkat çekerek "Örnek olarak 550 gün askerliğin borçlanmasının hali hazırda ne kadar olduğuna dair de çıkardık buraya rakamları. Yüzde 65 oranında artışa göre askerlik borçlanması gördüğünüz gibi 62 bin 711 liraya çıkıyor. Halbuki 37 bin 963 liraydı. Yani yüzde 65 bir artış olursa eğer asgari ücrette o zaman rakamlar çok ciddi şekilde artıyor." açıklamasını da yaptı.