Meteorolojiden Sel Uyarısı: Hangi Şehirlerde Yağmur ve Sel Bekleniyor?

Meteorolojiden Sel Uyarısı: Hangi Şehirlerde Yağmur ve Sel Bekleniyor?

Sel Uyarısı: Hangi Şehirlerde Yağmur ve Sel Bekleniyor? Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısına göre, Orta ve Doğu Karadeniz, Sinop, Kastamonu, Kayseri, Niğde, Erzincan, Ardahan, Yozgat, Sivas, Erzurum, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin çevrelerinde şiddetli yağış ve sel riski bulunuyor. Vatandaşların dikkatli olması önemlidir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruyla birlikte sel uyarısı geldi. Özellikle giriş katında oturan vatandaşlara yönelik yapılan uyarı büyük önem taşıyor. Ayrıca, hangi şehirlerde yağmur ve sel beklendiği de ortaya çıktı.

yagis.jpg

Günlük Hava Durumu Tahmin Raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Rapora göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz'in iç bölgeleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Bingöl, Muş ve Bitlis çevresinde sağanak yağışlar ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerde ise az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak.

Şiddetli Yağış Beklenen Şehirler

Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz, Sinop, Kastamonu kıyıları, Kayseri, Niğde, Erzincan ve Ardahan çevreleri ile Yozgat'ın doğu, Sivas'ın kuzey ve batı, Erzurum'un kuzey ilçelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Ayrıca, Ordu, Giresun, Rize, Artvin çevresinde ise çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağışlar öngörülüyor. Bu bölgelerde sel, su baskını, yıldırım düşmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

yagggg.jpg

Rüzgar Durumu ve Tedbirler

Rüzgar ise Güney ve Kıyı Ege, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde kuzey yönlerden kuvvetli şekilde (40-70 km/saat) esecektir. Bu bölgelerde fırtına şeklinde rüzgar etkisi görülebilir. Olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önemlidir.

Hava Sıcaklığı Değişiklikleri

Hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2-4 derece azalacakken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik beklenmemektedir.