Emekli Maaşlarına Hükümet Kararı! En Düşük Emekli Maaşı 15.000 TL

Emekli Maaşlarına Hükümet Kararı! En Düşük Emekli Maaşı 15.000 TL

Emekli Zammı ve 5.000 TL Emekli İkramiyesi: Güncel Gelişmeler" Türkiye'deki emekli maaşı artışı ve ek ödeme konusundaki son haberleri sunuyor. Başkan Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan çalışma, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Emeklilere verilecek zam miktarı henüz net değil, ancak çalışmaların hızla ilerlediği belirtiliyor.

Emekli zammı son dakika gelişmeleri ile gündemdeki yerini koruyor. Emekliye ek zam düzenlemesi ve 5.000 TL emekli ikramiyesi son durum vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İki bakanlık tarafından yürütülen emekli maaşı zammı düzenlemesi Meclis'in açılmasıyla birlikte masada yerini alacak. Geri sayım devam ederken "SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak, kaç TL, ek zam var mı?" soruları yanıt arıyor. İşte, 2024 Ocak emekli zammı hesaplama tablosu…

para5.jpg

Emekli Maaşı Zammı İçin Yeni Açıklamalar

Emekli maaşı zammı için Başkan Recep Tayyip Erdoğan, çalışma yapılması talimatını verdi. Toplu sözleşme sürecinin sonuçlanması sonrası 2 Bakanlık emekliye zam düzenlemesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Emekliye zam düzenlemesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da teknik olarak çalışmayı yürütüyor. Taslak çalışmanın netleşmesi sonrası düzenleme kamuoyu ile paylaşılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 'En düşük emekli maaşı' için çalışma yapıldığını doğrularken bir açıklama da AK Parti'den geldi. "EMEKLİ ZAMMI İÇİN CİDDİ BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR" diyen AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, planlanan emekli zammı için "Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor. Ekim veya kasım ayı içerisinde tamamlanıp Meclise intikal ederse biz de bu konuda hızlı bir çalışmayı ortaya koyacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir gayret gösteriyor." dedi.

para28.jpg

Partisinin Meclis çalışmalarına ilişkin bilgi veren AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, şunları kaydetti:

"Bu iki bakanlığın bürokrasisi çalışmalarını yürütüyor. 6 Şubat depremiyle beraber merkezi bütçeden AFAD Başkanlığımıza ve Çevre Şehircilik Bakanlığımıza aktarılan 765 milyar TL civarında bir bütçe vardı. Meclis kapanmadan önce ek bütçeyi çıkarmıştık; 1 trilyon 119 milyar TL. Yine borçlanma limitlerini artırmıştık. Bütçenin dengesini bozmadan; nasıl bir miktar ortaya çıkabilir, şu anda çalışma devam ediyor."

EMEKLİ MAAŞI ÇALIŞMASI NETLEŞMEDEN TARİH VEYA RAKAM VERMEK OLMAZ

Çalışmalar netleşmeden bir tarih ya da rakam vermenin şu an mümkün olmadığını söyleyen Güler, şunları söyledi:

para24.jpg

"Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor. Ekim veya kasım ayı içerisinde tamamlanıp Meclise intikal ederse biz de bu konuda hızlı bir çalışmayı ortaya koyacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir gayret gösteriyor."

Bakan Şimşek'ten Emekliye Zam Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ile ilgili yaptığı açıklamada, "En düşük emekli maaşı için Cumhurbaşkanımız bize talimatı verdi. Konu hakkında çalışıyoruz. Emeklilerimiz bizim için çok değerli" dedi.

Mali disiplin için yol haritasının çizilmesi ve OVP'nin açıklanması sonrası emekli zammı için bütçe çalışmaları hızlandı. Ekim ayında TBMM'nin açılmasıyla beraber harekete geçilecek.