Vatandaşlara Duyuru: Su Faturasındaki Bu Bedele Mutlaka İtiraz Edin!

Vatandaşlara Duyuru: Su Faturasındaki Bu Bedele Mutlaka İtiraz Edin!

Su faturanızda yer alan Diğer ibareli ödemeyi yapmak zorunda değilsiniz. Eğer altında mantıklı bir açıklama yok ise itiraz ederek paranızı geri alabilirsiniz. İşte Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'in bu konuda yaptığı uyarı ve su faturalarına dair açıklaması...

Eğer su faturanızda böyle bir ibare var ise itiraz edebilirsiniz. Çünkü belirli koşullar dışında faturanızdan ek bedel talep edilemez. Dolayısıyla bu noktada Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'in uyarısı büyük önem kazandı. Güncel gelişmelerle birlikte su faturasındaki Diğer ibaresinden ne kadar ödeme alınmış ise neden alındığı konusunda sorulması gerekiyor.

Şahin, açıklamasında “Su sayacına herhangi bir bakım yapılmamışsa, korunmamışsa ve su sayacı patlamışsa, yani tüketicinin kullanımından dolayı su sayacı patlamışsa su kuruluşları sadece bundan dolayı su saati sayacının parasını alabilirler. Ancak bunun dışında hiçbir şekilde su sayacının parasını alamazlar. Bozulursa alamazlar, kullanım yanlış olmuşsa alamazlar. Zaten tüketicinin su sayacı ile ilgili bir kullanımı yoktur. Birçok tüketici nerede olduğunu dahi bilmez. Dolayısıyla "bu yanlış kullanılmış", "bozulmasının sebebi tüketici" denemez. Bunlar ücretsiz değiştirilir. Bu değişim için zaten 10 yıllık bir periyot vardır. 10 yılda bir ya tüketicinin talebi ile ya da su kuruluşunun genel kontrolü üzerine sayaçlar ücretsiz değiştirilir. Ancak her ay su sayaçlarının bakımı ile ilgili bir bedel alınıyorsa bu zaten kanuna ve hukuka aykırıdır. Bu kalem de bizzat adı ile yazılma faturalarda diğer diye yazılır. Bir tüketicinin faturasına diğer başlığı adı altında bir kalem gelmişse bunu mutlaka su kuruluşuna buradaki ‘diğer’ nedir? ‘Bu bedel benden dolayı neden alındı?’ diye sormalıdır. " ifadesine yer verdi.