Doğalgaz Desteğinde Vergi ve SGK İstisnası! İşvereniniz Fatura Giderlerinizi Ödeyebilir!

Doğalgaz Desteğinde Vergi ve SGK İstisnası! İşvereniniz Fatura Giderlerinizi Ödeyebilir!

Vergi ve SGK istisnası konusunda işverene sağlanacak fırsatlar açıklandı. Çalışanlarının doğalgaz, elektrik ve ısınma giderlerini karşılaması durumunda bizleri neler bekliyor? Güncel desteklerle birlikte elde edeceği vergi istisnaları ve dahası haberimizde...

İşverenlerin çalışanlarının elektrik, ısınma ve doğalgaz gibi giderlerini karşılaması durumunda alacakları vergi istisnaları ve SGK istisnası dikkat çekiyor. Öyle ki eğer doğalgaz desteği almak istiyorsanız işvereninizin hangi şartları karşılaması gerektiğine bir göz atalım.

İşveren İçin Büyük Fırsat!

 Bu gelişme, işveren adına önemli bir fırsat olarak değerlendirildi. Doğalgaz destek ödemesi başta olmak üzere çeşitli fatura giderlerinin karşılanması durumunda hangi vergi istisnaları bizleri bekliyor bakalım. Aşağıdaki detaylar oldukça önemli:

  • Aylık toplam 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler istisna kapsamına giriyor.
  • İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılacak ödemelerin aylık toplam 1.000 TL’ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunuyor.
  • 1.000 TL’yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabi.
  • Bu ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılması gerekiyor.
  • Bu istisnadan faydalanılabilmesi için, yapılacak söz konusu ödemelerin mutlak suretle çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ek olarak yapılması gerekiyor.
  • Çalışanların ücretinde bir artış oluşturmadan ücret kalemlerinin adı değiştirilerek, bu istisnalardan yararlanılması mümkün bulunmuyor.
  • İstisna 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak ödemeler için geçerli.