SSK, Bağ-Kur ve Memur Emeklilerine 2022 Yılı Maaş Zammı Kaç TL Oldu? Emekliye Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

SSK, Bağ-Kur ve Memur Emeklilerine 2022 Yılı Maaş Zammı Kaç TL Oldu? Emekliye Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Emekli maaşlarına ilişkin 2022 yılında ne kadar zam yapılacak merak edildi. Memur emeklilerinden SSK ve Bağ-Kur emeklilerine kadar maaş zammı yüzdesi açıklanacak. Peki yüzde kaçlık bir zam bekleniyor? Yeni yılda esnaf ve çiftçi ne kadar maaş alacak? İşte TCMB'nin enflasyon tahminleriyle beraber maaşlarda son durum...

Emekli maaş zammına ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor. Pek çok kişinin merakla beklediği 2022 yılı emekli maaş zammında enflasyon verileri büyük öneme sahip olacak. TCMB'nin enflasyon tahmini doğru çıkar ise ne kadar zam yapılabilir sizlerle paylaşacağız. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerini kapsayan bu duruma karşılık merakla beklenen soruların yanıtı haberimizde. Emekli maaş zammına ilişkin en güncel detaylar öğrenildi.

Emekli Maaşı Zam Oranları

6 aylık enflasyona göre yapılacak zam oranı belli oldu. Eğer böyle bir karar alınırsa %9,17'lik zam oranı emeklileri bekliyor olacak. Çiftçi ve esnafın alacağı en düşük emekli maaşı da kesinleşecek. Esnafın en az 2565 TL alması beklenirken, çiftçi 2038 TL alacak. 2000 yılı öncesi emekli olmuş SSK'lılar 2864 TL maaş alırken 2000 yılı sonrasında emekli olanların ise 1775 TL'ye yükselecek. Memur emeklilerinde ise durum daha farklı. Eğer enflasyon tahminin üzerine memur emeklileri için de ekleme yapılır ise %11,17'lik artışla en düşük memur emeklisi maaşı 3641 TL olması bekleniyor.

Memur Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Emeklilerin alacağı zam miktarı ve yapılacak zam yüzdesine ilişkin pek çok soru soruluyor. SSK, Bağ-Kur ve memur zammının Aralık ayında netleşmesi beklenmekte. Ocak 2022 gelmeden önümüzdeki yılın maaşına ilişkin bir açıklama yapılacaktır.