Seçimlerden Önce İmar Barış Affı Gelecek mi?

Seçimlerden Önce İmar Barış Affı Gelecek mi?

İmar Barış Affı önergesi büyük ses getirecek. TBMM'ye sunulan önergedeki detaylarla birlikte seçimlerden önce yeni bir af söz konusu mu? Detaylarıyla birlikte merak edilenler tek tek ortaya çıkacak. İmar Barış Affı'ndaki güncel gelişmeler paylaşılıyor.

İmar barış affındaki son durum ve detaylar paylaşılıyor. Pek çok kişinin yakından takip ettiği ve çıkmasını istediği affa dair seçimlerden önce TBMM'den bir hamle gelir mi beklenmekte. TBMM'ye sunulan önergede ise önemli detaylar yer aldı. önerge BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici tarafından TBMM'de yerini aldı. Aşağıdaki ifadelere yer verildi ve dilekçe hakkında bilinmeyenler ortaya çıktı.

İmar Barış Affına Dair Önerge

"Yüz binlerce vatandaşımız ve binlerce aile iptal edilen yapı kayıt belgeleri neticesinde; idari para cezaları, yıkım kararları ve haklarında açılan ceza davaları sebebiyle telafisi güç mağduriyetler yaşamaktadırlar. Barınma ihtiyacını karşılamak üzere özel mülkiyetler üzerine yapılmış ve yapı kayıt belgesi almış, bir kısım yapı kayıt belgesi iptal olmuş ve iptal olma aşamasında olan yapılar; kamu zararı, iskan ve imar yönünden incelenmek sureti ile yapı sahiplerinin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.

2018 yılında, 31 Aralık 2017'den önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskan sorununun çözülmesi amacıyla imar barışı düzenlemesini hayata geçirmişti. Yapı kayıt belgesi almak için bedelin en az yüzde 25'inin yatırılması gereken uygulamada, geri kalan ödeme için verilen süre ise 31 Aralık 2019'da sona erdi. Kaçak yapı inşa eden ancak imar barışından faydalanamayan milyonlarca yapı sahibi yeni bir düzenleme bekliyordu. Konu şimdilik değerlendirme sürecinde."