EYT Prim Sorunuyla İlgili Bakandan Büyük Adım!

EYT Prim Sorunuyla İlgili Bakandan Büyük Adım!

EYT prim sorunu ne zaman çözülecek merak ediliyor. Bakan Vedat Bilgin, işçi ve işveren temsilcileriyle bir araya gelerek sorun üzerine nasıl bir mutabakata varılacağı yönünde görüşme sağladı.

EYT prim sorununa dair çeşitli ifadelere yer verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den gelen açıklama dikkat çekti. Pek çok kişinin yakından takip ettiği EYT prim sorunu çözülecek mi merak ediliyor. İşçi ve işveren temsilcileriyle bir araya gelen bakan, önemli bir hamleye imzasını attı.

TİSK Başkanı Açıkladı

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'dan gelen açıklamada önemli ifadelere yer verildi. EYT ve prim sorununa da değinildi:

"İşverenlerin beklentileriyle ilgili kapsamlı çalışmayı bakanımıza sunduk. Biri emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın işverene maliyeti artıyor. Yüzde 80'in üzerinde iş hayatına devam etmek istiyor. İşverenler de büyük oranda devam etmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Emeklilerle normal çalışalar arasındaki SGK prim farkı giderilecek. Bunun müjdesini bakan az evvel paylaştı. Emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması durumunda ciddi finansman çıkması söz konusu. Bakanımız KGF'den uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini verdi.  Üçüncü konu yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda iş sağlığı ve güvenliği etkileyecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Planlama dahilinde olunması gerekiyor."