Çalışmayan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Geldi! Resmi Açıklama Az Önce Geldi!

Çalışmayan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Geldi! Resmi Açıklama Az Önce Geldi!

Her yıl içerisinde değişen çalışmayan ev hanımları için isteğe bağlı emeklilik primi ne kadar ödenecek? Kimler bu ödemeden yararlanabilir? Kimler emekli olabilir? Detayları haberimizde paylaşıldı.

2022 yılı içerisine az bir süre asgari ücretin belirlenmesinden sonra isteğe bağlı emeklilik ödemesi primleri de belli oldu. Yapılacak prim ödemesi asgari ücret hesaplanırken yapılıyor.

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Ödemesi Ne Kadar?

2022 yılı içerisinde yapılan yeni asgari ücret net olarak 4.250 TL olurken brüt ücreti de 5004 lira olarak yer alıyor. 2022 yılı için en düşük isteğe bağlı sigorta para birimi olarak 1772 TL olarak yer alacak. İstenilen tutara göre bu miktar artırabiliyor. En yüksek prim ödemesi olarak da 12 bin 925 TL olarak yer alıyor.

2021 Yılı İsteğe Bağlı Sigorta Ödemesi Ne Kadar?

2021 yılı içerisinde yapılan sigorta ödemeleri ise asgari ücreti indirimi olmadan 1234 TL olarak yerini alıyordu. İndirimli olarak yararlanılan prim ödemesi 1055 TL olarak yer alıyor.

İsteğe Bağlı Sigorta Hesaplama Formülü Nedir?

İsteğe bağlı sigorta primi kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz. Ödemeler taban ve tavan hesaplama olarak ikiye ayrılmaktadır. İsteğe bağlı prim ödemelerde en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si alınarak hareket edilmektedir. Üst limit ise brüt asgari ücretin  7,5 katının yüzde 32’si olarak hesaplaması yapılarak sonuca ulaşılır.