Meteoroloji 49 İl İçin Kırmızı Alarm Verdi! Şiddetli Yağmur, Kar ve Rüzgar Uyarısı Verdi!

Meteoroloji 49 İl İçin Kırmızı Alarm Verdi! Şiddetli Yağmur, Kar ve Rüzgar Uyarısı Verdi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 49 ili uyardı. Sokağa çıkacak olan veya işleri olan vatandaşlara yağmur, kar ve fırtına uyarısı geldi. Büyükşehirler dahil olmak üzere bir çok il ve ilçede kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Kilis, Gaziantep ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışlar, Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz ile Samsun, Çorum ve Amasya çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Kuvvetli yağış, yoğun kar uyarısı

Yağışların; Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz ile Samsun, Çorum ve Amasya çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde Kar Yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Meteoroloji bugün beklenen yağışlar nedeniyle 49 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Meteoroloji uzmanı Orhan Şen ise bugünkü meteoroloji tahminlerini saat ve şehir vererek yaptı. İşte Orhan şen'in özellikle İStanbul ve Ankara için yaptığı o tahminler ve uyarılar:

İstanbul'da saat saat hava nasıl olacak?

Orhan Şen: İstanbul da bugün öğlene kadar kar yağışı devam ediyor. Öğlen azalıp kesiliyor. Kuzey ilçelerde devam edebilir. Akşam Kuzey ilçelerden başlayarak daha yoğun tekrar geliyor. Gece ve yarın yoğun olarak devam ediyor. Sıcaklık 1-2 C. Anadolu yakasında biraz daha fazla.

Ankara'da gece yarısına kadar yoğun kar var

Orhan Şen: Bugün Öğlen saatlerinden Gece yarısına kadar Ankara'da yoğun KAR yağışı var. Buna Afyon, Kutahya, Çorum, Kırşehir, Bolu, Zonguldak, Amasya, Sinop, Denizli, Düzce, Kastamonu, Denizli, Çankırı, Uşak Bilecik dahil. Ulaşımda güçlükler oluşabilir.