EYT'de Yaş ve Prim Şartı Netleşti! EYT Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

EYT'de Yaş ve Prim Şartı Netleşti! EYT Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

EYT'de maaşların ne zaman yatacağı konusunda büyük bir beklenti hakim. Dolayısıyla milyonlarca EYT'li bu sorunun yanıtını ararken çeşitli detaylara yer verildi. Güncel olarak bizleri hangi detaylar beklemekte? Bakan Vedat Bilgin, EYT ilk maaş ödemesi ve Meclis düzenlemesi hakkında neler söyledi?

Bakan Vedat Bilgin'den gelen açıklama sonrasında ilk etapta 1,5 milyon EYT'linin emekli olacağı vurgulandı. Bakanın açıklamasında "Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var" ifadesine yer verildi.

Yaş ve Prim Şartı Değişmeyecek

Öte yandan Bakan'ın bir diğer ifadesinde ise yaş ve prim şartının değişmeyeceği vurgulandı. Bu gelişme neticesinde bizleri başka nelerin beklediği de yanıt bulacak. Açıklamada "EYT konusunda çok açık söyledim. Bugün 1,5 milyon civarında dediğim rakam; haziranda aldığımız veri. Bu rakam yıl sonu itibarıyla değişir. Çünkü orada neye bakıyoruz? Prim gün sayısına. Bazı milletvekillerince 'prime takılanlar' gibi bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. Neden olmayacak? Çünkü o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün şartını değiştirmiyoruz; 5000 ve 5400. Bu, kötü senaryoları kafanızdan silin. Öyle bir şey yok. Bugün bu arkadaşlar yıl sonu itibarıyla emekli olabilecek olanlar, bu düzenlemeyi yaptığımızda emekli olacak da geriye kalan yaklaşık 4 milyon insan ne olacak? İki şartı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil. Zannedersem bu açıklamalarım yeterli olmuştur."  ifadesine yer verildi.