Bakan Koca: Koronavirüsdeki Son Durumu Açıkladı

Bakan Koca: Koronavirüsdeki Son Durumu Açıkladı

Sağlık Bakanlığı’nın 13 Aralık’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 351 bin 536 testten 18 bin 796’sı pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 171 kişi daha hayatını kaybetti.

İyileşen hasta sayısı 23 bin 242 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Fark nedir? Covid-19 salgını ortaya çıktığı aylarda ve bu yılın başlarındaki kadar korkutucu değil. Neden? Sosyal hayatı eski ölçüde tahrip etmiyor. Neden? Çoğu insan hastalığı oldukça hafif geçiriyor. Neden? Bu soruların ilk sıradaki cevabı aşıdır. Eksik aşılarınızı tamamlayın” dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı haritada, 2. doz aşılamada hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 2. doz aşılamada yüzde 85.4 aşılama oranıyla Ordu birinci sırada yer alıyor. Yüzde 58.1 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor. 

13-aralik-tablo.jpg

2.doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 82.2 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 79.9 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 74.7 ile İstanbul yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka tablosunu sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

“Fark nedir? Covid-19 salgını ortaya çıktığı aylarda ve bu yılın başlarındaki kadar korkutucu değil. Neden? Sosyal hayatı eski ölçüde tahrip etmiyor. Neden? Çoğu insan hastalığı oldukça hafif geçiriyor. Neden? Bu soruların ilk sıradaki cevabı aşıdır. Eksik aşılarınızı tamamlayın.”